Váš partner
v oblasti účetnictví

Křída a spol. - Účetnictví a daňové poradenství » Pomáháme

Nedoklubko

Rádi bychom Vám představili naší milou klientku paní Lucii Žáčkovou, výkonnou ředitelku nestátní neziskové rodičovské organizace Nedoklubko, jež podporuje rodiny předčasně narozených dětí.

1. Lucie, mohla byste nám říci, jak jste se dostala k Nedoklubku?

V červenci 2010 se mi narodila dcera 15 týdnů před plánovaným termínem porodu. Stalo se to nečekaně, celé mé těhotenství probíhalo v pořádku a do toho dne jsem neměla žádné problémy. Bylo to začátkem prázdnin, plánovala jsem už zvolnit v práci a celkově se začít připravovat na miminko, ale všechno to mělo být jinak…
To páteční ráno jsem měla křeče v břiše a ve 14:28 byla Ellinka na světě. Náhle se změnil celý můj život a začal boj o záchranu naší malinkaté holčičky. Vážila pouhých 730 gramů, 2 dny po porodu se dostala dokonce na 580 g. Hlavně první dny po porodu byly hodně psychicky náročné, po probuzení z narkózy jsem neměla břicho ani miminko, nevěděla jsem, jestli vůbec žije.
Naštěstí se narodila u Apolináře v Praze a obě jsme byly v té nejlepší péči. Dny tam ubíhaly velmi pomalu, já jsem hledala odpovědi na otázky, co se stalo, proč vlastně, kde jsem udělala chybu a co jsem měla dělat jinak. Ale mezitím tam ona ležela v inkubátoru, napojená na umělou plicní ventilaci, se zavedenou sondou do bříška, kolem plno monitorů a přístrojů a čas jakoby se zastavil. Na svou porodní váhu se dostala až po dlouhých třech týdnech. Celkem jsme tam strávily 77 dní.

Jednou mi sestřička přinesla brožurky Nedoklubka.
Hltala jsem každou informaci, protože to najednou bylo něco, co mi pomáhalo ty chvíle tam vyplnit. Získávala jsem mnoho nových informací, četla jsem články rodičů, kterým už děťátko z inkubátoru vyrostlo. Byla jsem klidnější, snažila jsem si přestat vyčítat její předčasné narození a více se zaměřit na ni samotnou a na to, abych byla v co největší psychické pohodě.
Chodila jsem tam za ní každý den a trávila tam 6-8 hodin denně. Tím jsem jí mohla nejvíce pomoci. Po pár dnech jsem brožurky musela vrátit. Bylo mi to líto, protože to byly takové berličky, které mě hodně držely. Myslím, že už tam jsem byla rozhodnutá udělat něco pro to, aby pro ostatní byly informace dostupnější a bylo těchto materiálů „od rodičů pro rodiče“ dostatek…:-)

 

2. Čím vším se tedy Nedoklubko zabývá?

Nedoklubko vzniklo jako občanské sdružení v červnu 2002. Bylo založeno skupinkou maminek, které se od roku 1996 scházely, protože také porodily předčasně v ÚPMD v Podolí. Dnes je to podle nového občanského zákoníku zapsaný spolek, nestátní nezisková organizace s celorepublikovou působností a slavíme letos 15 let od založení. Spolupracujeme s Českou neonatologickou společností a jsme zakládajícím členem evropské organizace EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants). Nedoklubku, tedy tehdejší ředitelce, jsem nabídla svou pomoc v listopadu 2010, kdy v České republice poprvé organizovala oslavy Světového dne předčasně narozených dětí. Od té doby jsem se každý rok podílela na organizaci oslav jako firemní partner a v listopadu 2013 jsem byla zvolena do jeho vedení.

3. Co je cílem vaší práce a celé organizace?

Cílem Nedoklubka je podpořit rodiče po předčasném porodu. Dát jim vědět, že v tom nejsou sami, dodat jim dostatek informací, povzbuzení a víry v lepší zítřky. Sdílíme příběhy rodin s podobným osudem, organizujeme různé akce s cílem zvýšit povědomí o předčasném porodu. Podporujeme i konkrétní neonatologická oddělení. Už sedmým rokem běží velmi úspěšný projekt s názvem Mámy pro mámy, jehož cílem je obdarovat maminku drobným dárkem a vzkazem na oddělení.
Máme také síť regionálních koordinátorek, které do zapojených nemocnic docházejí. Povídají si s maminkami, nosí jim tam nejen dárečky, ale i také drobné vybavení pro oddělení, jako jsou polohovací pomůcky, zavinovačky, přehozy přes inkubátor a podobně. Cílem je také zvyšovat povědomí o předčasném porodu. Ročně se v České republice narodí přes 9 tisíc dětí předčasně, čili před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Hranice viability-tedy životaschopnosti je zákonem stanovena na 24. t.t., ale výjimečně se daří zachránit a zdárně „vypiplat“ i drobečka narozeného třeba ve 23. týdnu s porodní váhou pod 500 gramů.
Celkově je potřeba vyzdvihnout systém neonatologie u nás, který je na špičkové úrovni v celosvětovém měřítku. Velmi důležitou událostí v roce je už zmiňovaný Světový den předčasně narozených dětí. Nedoklubko je již třetím rokem výrazně podporováno agenturou Bonuss-CZ, díky níž se mi podařilo převést svůj sen ve skutečnost a uspořádat oslavy světového dne v Paláci Žofín. Letos tam budeme slavit již potřetí. Celodenní oslavy vždy začínají odbornou konferencí pro neonatologické sestry, odpoledne pořádáme setkání rodin předčasně narozených dětí s lékaři a sestřičkami, kteří se o ně v prvních dnech a měsících starali a oslavy vrcholí slavnostním benefičním večerem s předáváním cen osobnostem české neonatologie s bohatým a krásným kulturním programem.

4. Pokud se lidé rozhodnou pomoci, co pro Nedoklubko mohou udělat?

Lidé mohou pomoci různě, každý podle svých možností. Někdo šije zavinovačky nebo plete miniaturní ponožtičky jako dárky pro maminky do nemocnic. Ženy s chutí pomáhat se stávají našimi koordinátorkami a docházejí do nemocnic. Tady je potřeba říci, že dosud všichni v Nedoklubku včetně mě pracují dobrovolně a bez nároku na honorář. Kdo neumí šít ani háčkovat, a nemá čas se tomu více věnovat, nám může poslat finanční příspěvek v rámci veřejné sbírky na náš transparentní účet 1171717/0100.
Z toho financujeme tisk propagačních materiálů, povzbuzujících kartiček, časopisu Nejste v tom sami, (který nám mimochodem vyjde během pár dní), který zdarma distribuujeme do všech center po republice. Nebo také dotisk knížky Vítej, kulíšku. Ta je také k dispozici ve všech nemocnicích, ale už také jen k zapůjčení, jako byly tehdy za mě ty brožurky… A proto se aktuálně snažíme získat dostatek financí, abychom ji mohli znovu dotisknout a rozposlat na pomoc rodičům, kam je potřeba.
Také se můžete stát členem Nedoklubka. Jsou to většinou rodiče předčasně narozených dětí, kteří jsou vděční za život a zdraví svých drobečků, pomohli jsme jim v začátcích a chtějí být stále v kontaktu, vědět, co se v Nedoklubku děje a pomáhat financovat naše aktivity a činnost. Jsme rádi také za podporu firemních partnerů, kteří nás podporují při větších projektech. Teď aktuálně chystáme oslavu narozenin Nedoklubka, která proběhne 25. 6. v KD Ládví. V září pořádáme běh pro neonatologii v Krči a v listopadu Žofín…Pořád máme co dělat… :-)

5. Poslední otázka, co očekáváte od účetní společnosti a proč Křída a spol. s r.o.?

Mám velkou radost, že jsme v péči, jestli to takto mohu říci, společnosti Křída a spol. Dlouho jsem nemohla najít pečlivou účetní, která by zpracovávala naše účetnictví, ale dnes jsem v klidu a vím, že v této věci je o Nedoklubko dobře postaráno a tak se můžeme věnovat činnostem, které mají smysl.