Váš partner
v oblasti účetnictví

Křída a spol. - Účetnictví a daňové poradenství » Aktuality » Změny v ošetřovném z důvodu mimořádné situace v ČR

Změny v ošetřovném z důvodu mimořádné situace v ČR

23. března 2020

Vláda minulý čtvrtek schválila změny v ošetřovném z důvodu mimořádné situace vyvolané šířením nového typu koronaviru v ČR i ve světě.

Ošetřovné pro zaměstnance:

Vláda prodloužila dobu ošetřovného pro zaměstnance z původních 9 dní (v případě samoživitelek/samoživitelů 16 dní) po celou dobu uzavření škol a jiných dětských zařízení. Ošetřovné bude ve výši 60 % denního vyměřovacího základu a mimořádně na něj budou mít nárok rodiče dětí do 13 let, namísto současných 10 let.

Ošetřovné pro OSVČ:

Mimořádně budou mít možnost čerpat ošetřovné i osoby samostatně výdělečně činné. OSVČ za standartních podmínek nemají možnost čerpat tuto dávku ani v případě, že si dobrovolně platí nemocenské pojištění. Po celou dobu zavřených škol a školek budou mít nárok na 424 Kč za den. Tyto dávky bude možné čerpat na děti od 6 do 13 let. Podmínkou je, aby manžel nebo manželka podnikatele nečerpali standardní ošetřovné v rámci zaměstnaneckého poměru. OSVČ budou o tuto dávku žádat živnostenský úřad. 

Vláda ČR dne 17. dubna 2020 schválila návrh na zvýšení ošetřovného ze současných 60 % na 80 % denního vyměřovacího základu. Nárok na vyšší ošetřovné mají ti rodiče, kteří v období od 1. dubna do 30. června 2020 pečují o děti do 13 let kvůli celoplošnému uzavření škol.